AKP’li başkan İzmir Marşı’nı çaldırmadı… Bando şefi bıraktı

Tüm yurtta olduğu gibi İzmir ‘in Torbalı ilçesinde de 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 109. yıl dönümü etkinlikleri gerçekleştirildi. Programın sabah saatlerinde Şehitlik Meydanında gerçekleştirilen törenler kapsamında AKP Torbalı İlçe Başkanı Metin Yüğrük tarafından İzmir Marşı çaldırılmadığını iddia eden bando şefi Aytekin Özen görevinden istifa etti.

Özen, yaptığı açıklamada, ”Bugün 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü bugün ben ve ekibim Torbalı Şehitliği’ne gelip şehitlerimiz için çalmış olduğumuz marşlarla katkı sağlamaya çalıştık. İzmir Marşını çalarken Torbalı AK Parti İlçe başkanı bu marşın çalınmayacağını ‘sakın ha’ diye bir kelime kullanıp beni toplum içerisinde azarladı. Bu 51 yıllık müzik hayatımda bugün yaşadığımı hiçbir gün yaşamadım. Ben bugünden tezi yok belediye bando şefliğinden ayrılacağım ve müzik hayatımı burada noktalıyorum. Biraz sonra oturma eylemi yapacağım ve AK Parti İlçe Başkanı’nın buraya davet edeceğim önce Ata’mızdan sonra Türk halkından özür dilemesini isteyeceğim. Takdir ve karar onundur” dedi.

”BU TAVIR KABUL EDİLEMEZ”

CHP Torbalı İlçe Başkanlığı da konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklama, şöyle denildi:

”Çanakkale Zaferimizin 109’uncu yıl dönümünde şehitlerimizi anmak için Şehitlik Anıtı’nda gerçekleştirdiğimiz anma töreni çok üzücü bir olaya sahne olmuştur. Belediye Bandosu’nun diğer tüm marşlar gibi İzmir Marşı’nı çalmasından rahatsızlık duyan AK Parti İlçe Başkanı Metin Yüğrük, Torbalı Kaymakamı Ercan Öter’i devlet terbiyesine ve protokol adabına uymayacak, son derece yakışıksız bir biçimde uyarmıştır. Kendi belediye başkan adaylarının törene katılmaya tenezzül etmemesi bir yana; Yüğrük’ün bu üslupsuz tavrı, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günümüze de gölge düşürmüş, ulusça manevi değeri çok yüksek olan bu günde anlamsız bir gerginlik yaratmıştır. Devleti temsil eden en büyük makamlardan biri olan kaymakamlık makamındaki bir kamu görevlisine bu tavır kabul edilemez. Türk Ordusu’nun Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’e girişini konu alan ve her duyanın milli ve manevi duygularını yükselten İzmir Marşı’ndan rahatsız olan Metin Yüğrük’ün yaptığı saygısızlık sadece Sayın Ercan Öter’e değil, tüm Torbalı halkına ve aziz şehitlerimizin anısına yapılmıştır. Bu uygunsuz tavırdan dolayı Metin Yüğrük’ü kamuoyundan ve Torbalı Kaymakamlığı’ndan özür dilemeye davet ediyor, ölçüsüz davranışını şiddetle kınıyoruz.”

CHP Torbalı Belediye Başkan adayı Övünç Demir ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

”AK Parti İlçe Başkanı bugün 18 Mart törenlerinde İzmir Marşı’nı çaldırtmadı. Tahammülü yokmuş.Herkesin içerisinde kaymakama sesini yükseltti. Efendi, Ant olsun ki; benim belediye başkanlığımda her bayram, her kutlama belediye hoparlöründen İzmir Marşı’nı dinlemek zorunda kalacaksın…Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığınız yetti. İzmir Marşı’nı dinlemeye tahammülün yoksa, getirdiğiniz Suriyelilerle beraber vahabi çöllerine gidebilirsin. Yerin orada hazır.”

”HADSİZLİKTİR, KÜSTAHLIKTIR…”

Öte yandan, Eski CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajında, ”İzmir Marşı, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli sembollerinden biridir. Bu marş, İzmir’in kurtuluşunu ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini temsil eder. Torbalı’da düzenlenen törende; Marşın okunmasına Akp ilçe başkanının ve kaymakamın izin vermemesi hadsizliktir. Küstahlıktır. Şehitlerimiz, vatanları uğruna canlarını feda etmiş kahramanlardır. Onların anılarını yaşatmak ve onları saygıyla anmak hepimizin görevidir. Haddinizi bilin, kendinize gelin. Bugün aldığımız her nefesi, o gün verilen son nefeslere borçluyuz. Canlarını verdiler, vatanı vermediler. Bu ülkenin nasıl kurulduğunu, nasıl büyük savaşları kazandığını unutanlar, Çanakkale’de yazılan büyük destana baksınlar” ifadelerini kullanarak yaşananlara tepki gösterdi.

Görevinden istifa eden bando şefi Aytekin Özen, törenlerin sonunda meydanda oturma eylemi başlattı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x