Meclis’te Kabul Edildi! Çalışma Saatleri Kısalıyor Mu, Mesai 15.30’da Sona Mı Erecek?

Uzun süredir gündemde olan ve özellikle memurlar arasında sıkça tartışılan haftalık çalışma saatleri konusunda önemli bir gelişme yaşandı. AKP’nin Meclis’e sunduğu ‘çalışma gün ve saatlerine’ ilişkin grup önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

AKP’nin Meclis’e sunduğu ‘çalışma gün ve saatlerine’ ilişkin grup önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu kapsamda, Türkiye genelinde çalışma saatleri ve günlerine dair değişiklikler yapılmasını içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi onaylandı.

Çalışma saatlerine dair detaylar henüz netleşmemekle birlikte, mevcut uzun mesai saatlerinin kısalmasına yönelik beklentiler arttı.

Öneri, aynı zamanda çalışan emeklilere 5 bin lira ödenmesini içeriyordu.

Genel Kurul’un çalışmalarına 16 Ocak Salı günü başlaması beklenirken, Türkiye’de çalışma saatleri ve günlerine dair resmi bir açıklama yapılıp yapılmayacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

Aralık ayının son günleri yaklaşırken özel sektör çalışanları ve memurların gündeminde yer alıyor. Memurların mesai saatlerinin kısalacağı ve 09.00’da başlayıp 15.30’da sonlanacağına dair iddialarda bulunulurken, kaynak olarak ise eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce konuyla ilgili çalışma saatleri düzenlemesi sinyalini vermişti.

Dünya çapında pek çok ülkede mesai saatlerinin azalması gündeme gelmişken yakın zamanda İzlanda, İrlanda ve İspanya gibi Batı Avrupa ülkeleri ile Japonya ve Yeni Zelanda gibi diğer ülkeler haftada 4 gün çalışmayı denemeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir