NATO, ‘Trump tehdidi’ nedeniyle kadın liderden vazgeçti

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine yeniden adaylığını koyan eski Başkan Donald Trump’ın olası zaferi NATO içinde endişe yaratıyor.

Trump, hafta sonu South Carolina eyaletinde yaptığı konuşmada, başkan olduğu dönemde NATO’ya finansal yükümlülüklerini yerine getirmeyen müttefiklere yönelik herhangi bir Rus saldırısını engellememe tehdidinde bulunduğunu belirtmişti. Trump’ın bu sözlerine, başta Başkan Joe Biden olmak üzere NATO üyesi Avrupalı siyasiler tepki göstermişti.

Başkan olduğu dönemde kadın liderlere yönelik ‘küçümseyici tavrı” ile sık sık gündem olan Trump’ın açıklamaları, NATO’da lider belirleme sürecini de etkiledi.

KADIN LİDERLERLE ARASI İYİ DEĞİL

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, NATO ülkeleri Trump’ın yeniden ABD Başkanı olması ihtimalini gözeterek yeni genel sekreter seçiminde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’den vazgeçti. Başkanlığı boyunca Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel dahil birçok kadın liderle açıkça dalga geçen Trump, eski İngiliz Başbakan Theresa May için de “aptal” diyerek tepkilere yol açmıştı.

Times gazetesi, ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın Jens Stoltenberg’den sonra NATO Genel Sekreteri olmasını istediği von der Leyen isminin üzerinin Trump’ın son açıklamaları sonrası çizildiğini aktardı.

Aynı şekilde Estonya Başbakanı Kaja Kallas isminden de vazgeçildi.

Kadın adaylar yerine Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin NATO liderliği için en güçlü aday olduğu bildirildi. Bir diplomatik kaynak, Trump’ın kadınları küçümseyen tavrının bir sır olmadığını, bu nedenle askeri ittifakın onun karşısına bir kadın lider koyma riskinden kaçınacağını söyledi.

Trump’ın 2020’de Davos’ta görüştüğü Ursula von der Leyen’e “Avrupa saldırıya uğrarsa yardımınıza gelmeyiz” dediği ortaya çıkmıştı. Trump başkanlığı döneminde sık sık ABD’yi NATO’dan çıkarma tehdidinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x